تبلیغات
تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه آزاد واحد اردبیل (عمومی ) - تغذیه (قسمت اول )

امروز:

تغذیه (قسمت اول )

این مقاله زیبا توسط یک دانش آموز نوشته شده است

مقدمه

 تاثیر تغذیه بر سلامتی ویادگیری دانش آموزان

خوردن تغذیه ی سالم بر سلامتی یک دانش آموز و یا تمامی دانش آموزان تاثیر دارد. اگر ما دانش آموزان تغذیه سالم نداشته باشیم و غذا ها ومیوه های ناسالم بخوریم که برای ما ضرر دارد. ممکن است مریض شویم و نتوانیم به درس و مشق خود برسیم. ما دانش آموزان باید مواظب تغذیه خودمان باشیم و تغذیه ناسالم نخوریم.  تغذیه سالم در سلامتی ما کودکان بسیار تاثیر دارد. ما باید از همه چیز هایی که برای ما مفید است استفاده کنیم. و هر چیزی که برای ما ضرر دارد دوری کنیم و از ان استفاده نکنیم .تغذیه سالم در یادگیری ما تاثیر زیادی دارد .مثلا در فصل امتحانات خوردن میوه وغذا های ترش برای ما ضرر دارد. چون که انرژی لازم برای مغز را فراهم نمی کند. و ما قادر به درس خواندن خوب نمی شویم. لازم است یاد اورشوم که خوردن غذا هائی مثل کنجد و موز و چهار مغزهای مفید که شامل مغز گردو – فندق- پسته و بادام می شود  برای یادگیری دانش آموزان در فصل امتحانات و همچنین در موقع درس خواندن  بسیار مفید است . که در ادامه به نوشته هایم خواهم افزود.

 

 

 

متن اصلی

جسم با ذهن رابطه مستقیم داردو یکی از موضوعات مهمی است که در عالم بسیار به آن          پرداخته اند. اما به دلیل پراکندگی اصولی را که بر ان بکار می رود. ان را تضعیف وتحریف      کرده اند.

تغذیه یکی از مبانی مهم در وجود هر انسانی می باشد. و تا حد زیادی در چگونگی شکل گیری شخصیت اوموثر است. بطوری که بعضی از حکما در عالم طب به این مطلب اشاره نموده اند که انسان همان چیزی است که می خورد . که نشان از تاثیر مستقیم غذا بر جسم و روان انسان دارد.

در همین رابطه باید به این نکته اشاره کرد که تغذیه هر انسانی ازهمان زمان تولد مورد توجه      می باشد. بطوری که در اسلام توصیه شده نوزاد از شیر مادر تغذیه کند و اگر به دلایلی مادر نتواند کودک را شیر بدهد.  برای او دایه بگیرند. که برای انتخاب دایه هم باید بخوبی تحقیق کرد. که فردی امین و مطمئن و با تقوا باشد. چون خصوصیات مزاجی خود را ناخواسته از طریق شیر به کوک انتقال می دهد.وحتی اینکه مادر یا دایه چه خصوصیاتی داشته باشند.که تاثیرات سوئی در برنداشته باشد,بسیار مهم است. چون همین تاثیرات وضعی در اینده ی نوزاد نقش اساسی را در نحوه ی سلامتی جسم و ذهن و روح او ایفا می کند. در رابطه با نقش مزاج ها مختصری لازم  می بینم که توضیحاتی  را ارائه دهم. مزاج ها در طب سنتی به چهار مزاج                          1- صفراوی2- بلغمی3- سوداوی4- دموی تقسیم می شوند. که با توجه به این مزاج ها باید غذا های  مفید برای هر مزاج را شناسایی و با توجه به ان مزاج استفاده کرد . از غذا های مفید برای ان مزاج بعضی از غذا ها به خودی خود مضر نیستند. بلکه به واسطه ظرف هایی که که درون ان پخته می شوند مضر می شوند.مثل غذا هایی که در مایکروفرها گرم و آماده می شوند.که کاملا موجب سرطان می شوند.و یا غذا هایی که با سرعت تحت فشار وحرارت آماده می گردند. و یا غذا هایی که با روغن ودر حرارت بسیار سرخ می شوند. که هرسه مورد باعث می شود که بیشتر مواد مفید ویتامین ها از بین رفته و تنها رنگ و مزه ای از آن باقی می ماند.که به مرور باعث انواع بیماریها خواهد شد. باید متذکرشوم که به جای زود پز  از آرام پز استفاده کرد و یا مستقیم کباب کنیم  تا خاصیت زیادی داشته باشد.

 غذا های فریزری  نیز یکی از موادی هستند که دارای ارزش غذائی زیادی نیستند . به جای فریزر کردن  می توان غذا های تازه به تازه  خریداری کرد و استفاده کرد. تا نیاز به انبار کردن در فریزر نباشد.

همچنین غذا هایی که به واسطه مواد نگهدارنده (بنزوات سدیم) و یا به واسطه افزودنی های تزئینی – رنگی و شیمیایی مضر, برای بدن مسئله می سازند.

مانند قند هاو شکر ها ,کنسرو ها و کمپوت ها (خوشآب ها )شکلات و شیرینی ,پفک و چیپس ها . در عوض قند ها و آبنبات ها می توان از کشمش و خرما و در عوض شکلات ها از توت خشک, انجیر و در عوض شکر از عسل و شکر قرمز (چغندر یا نیشکر ) , شیره های متنوع مثل شیره انگور ,شیره توت و انواع سکنجبین ها که بسیار برای بدن مفید  هستند. ودر عوض شیرینی های مصنوعی و قنادی از شیرینی هایی که با شیره طبیعی و شکر قرمز سرخ شده اند استفاده نمود. به جای پفک وچیپس ها ی مختلف که برای کودکان و نوجوانان مثل من مضرندو باعث  اختلالات رفتاری و پرخاشگری در دراز مدت باعث نازا شدن و عقیم شدن می گردد.

 بچه ها را باید به استفاده از بادام – پسته – تخمه – توت – انجیر – عناب – فندق و کشمش و نخود چی و ...  تشویق نمود.

 این گونه جایگزین ها برای کاهش چربی و غلظت خون و سلامت قلب وکبد و افزایش کارکرد مغز بی نهایت مفید و ضروری  هستند.

 .یا غذا هایی مثل سوسیس و کالباس , همبرگر – پیتزا – انواع سس ها – روغن نباتی که به واسطه ترکیبات نامفید شان به سیستم های مختلف بدن  اسیب می رسانند.که می توانیم به جای انها از کباب گوشت گوسفند و یا دل و جگر گوسفند بهره ببریم و به جای ساندویچ های مختلف  می توان از ساندویچ های خانگی سالم و به جای سس ها که موجب صدمه به پوست می گردد . از ادویه جات استفاده کرد.

 همچنین به جای روغن های نباتی و کره های مارگارین (گیاهی ) می توانیم از روغن های کنجد که بهترین روغن است و همچنین روغن دنبه – کره های گو.سفندی ,روغن زیتون وارده ی کنجد  که بهترین جایگزین برای این گونه مواد مضرند استفاده کنیم.

 بطور یقین اگر از گذشتگان که بسیار سالم تر و سلامت تر می زیسته اند باید طریقه ی صحیح  تغذیه را برای خودمان الگو قرار بدهیم و با استفاده از مواد سالم جسمی سالم برای خودمان مهیا کنیم  تا بتوانیم.بخوبی به طرز خوبی درس بخوانیم و رشد کنیم و بزرگ شویم. البته رعایت کردن اصول تغذیه در این دوران کار بسیار دشواری است و همچنین هزینه بر باشد . مثلا استفاده از روغن های طبیعی, آجیل های مفید , گوشت طبیعی , گوسفند و مرغ و بوقلمون و گوشت شتر که فایده ی زیادی برای ما انسان ها دارد. ولی در هر صورت صرف هزینه برای موادی که خاصیت  انها را می دانی برای انسان رضایت بخش است . چون در این صورت پول بی زبان را صرف خرید دارو های گران قیمت  نمی کنی و با تغذیه  سالم جسمی سالم را دارا می باشی. شرح مختصری بود  که با اختصار  به صورت مختصر برگزیده شد از کتابی به نام عالمی که انسان نام گرفت که نوشته هیئت تحریریه گروه علمی –پژوهشی  ابن الصیدر است.

  

بخش دوم بحثم را در مورد موضوع زیبائی که سالیانی است که فراموش شده است.


نوشته شده در : جمعه 19 اسفند 1390  توسط : محمد پورپناهی گل تپه.    نظرات() .

https://www.deadvocatenwijzer.nl/reviews/aanrader
جمعه 6 اردیبهشت 1398 05:11
私達店高級(N級)ロレックスコピー、ブランド腕時計コピー、コピーバッグ新作、ブランドコピー財布、ブランド
http://old-2014.rsu.edu.ru/node/2089
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 01:44
激安の販促品を多数取扱い
http://www.gem86.com/pt/contacto-transporte
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 01:44
日本最高級スーパーコピーブランド時計激安通販専門店
https://www.richmondhood.com/kwue-molly/
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 01:43
手触りも同じである。当店スーパーコピーブランド商品とともに、高品質と安心をお届けいたします!
https://led-displays.ru/clock
یکشنبه 18 فروردین 1398 08:38
スーパーコピー時計,時計コピー販売[GoodTrade777.CoM実物の写真100%]
warmoverview5565.exteen.com
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 01:23
Loving the info on this site, you have done outstanding job on the articles.
BHW
پنجشنبه 31 فروردین 1396 08:09
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to more added agreeable from you!
However, how can we communicate?
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 06:55
A motivating discussion is definitely worth comment. I do believe that you
ought to write more on this subject matter, it may not be a taboo
subject but usually folks don't talk about these topics.
To the next! Best wishes!!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر