تبلیغات
تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه آزاد واحد اردبیل (عمومی ) - مطالب اسفند 1390

امروز:

ادامه ی تغذیه (قسمت دوم )

 مبحثی زیبا وجالب به نام حجامت.

 حجامت اصطلاحا به روشی از خون گیری اطلاق می شود که جهت تصفیه و تعدیل خون و درمان بسیاری از بیماریها  به کار می رود و دارای سابقه تاریخی5 هزار ساله در میان اقوام مختلف دنیا است.

 قدیمی ترین سند حجامت به 3300 سال قبل از میلاد  مسیح باز می گردد  که در مقدونیه بدست آمده است و بعد ها  در یونان و مصر و هندوستان این عمل صورت گرفته است . حجامت  در روایات رسیده از پیامبران وائمه اطهار حتی به عنوان یک سنت الهی مطرح گردیده و در طب سنتی به عنوان رکن درمان به حساب می آید. حضرت رسول اکرم (ص) می فرمایند. حجامت داروی تمام بیماریها است . در طب اسلامی و سنتی توصیه های فراوانی برای انجام حجامت  شده است . ائمه اطهار علیه السلام خود حجامت می کرده اند و ویژگی های درمانی ان را بارها  متذکر شده اند.

اثر مستقیم  حجامت بر قوای جسمی , موجب تعدیل غلظت خون , سلامتی بدن – طول عمر , شادابی پوست و چهره – طراوت مو و نیز افزایش سرعت ,قدرت و انعطاف بدن می گرددو همچنین تاثیر ان بر قوای مغز , تقویت حافظه – تمرکز – کم شدن اضطراب و کاهش افسردگی  هامی گردد.و تاثیر قوی ان بر حالات روحی و روانی سبب ایجاد ارامش , ایجاد زمینه ای جهت دیدن رویای صادقانه و کم شدن خواب های پریشان و کابوس می گردد. البته قابل ذکر است که هیچ کدام از تاثیرات عمیق حجامت در خون گیری سازمان انتقال خون دیده نشده است.

 بطور کلی در منابع طبیعی و طب سنتی حجامت به عنوان یکی از ارکان اصلی درمان ذکر شده است . و تاثیر بی نهایتی در تنظیم ترکیبات بیوشیمی , هورمون های خون , تنظیم سیستم خودکار  بدن و موجب پیش گیری از بیماریها است.

 تنها به این نکته اکتفا می توان کرد که در کشورهای دنیا 16000 کلینیک حجامت وجود دارد.که بزرگترین آن در نیویورک آمریکا است و همچنین بزرگترین و مشهور ترین سایت حجامت در دنیا متعلق به کاخ سفید است.

بعد از توضیح مختصری درباره نحوه تغذیه ی سالم و استفاده از مواد طبیعی موجود در طبیعت که خداوند متعال به وفور در اختیارمان نهاده است و مختصری توضیح در مورد خواص در مانی حجامت و تاثیر ان بر رشد و یادگیری و قوه ی حافظه و سیستم اعصاب  بدن و مختصری نیز در مورد خواب که یکی  دیگر از ارکان ارامش برای بدن است ,توضیحاتی مختصر را ذکر می نمائیم.

خداند در قرآن می فرماید : وَجَعَلْنَا نَوْمَكُمْ سُبَاتًا وَجَعَلْنَا اللَّیْلَ لِبَاسًا(و خوابتان را آسایشتان گردانیدیم و شب را پوششتان قرار دادیم).

در عصر پر هیاهوی امروزی که بشر قرن بیستم را در طول روز در معرض کشمکشهای عصبی و افکار مشغول کننده قرار می دهد. در عصری که امواج و عوامل مضرش جسم و ذهن و روح انسان را لحظه به لحظه می فرساید . خواب صحیح عامل مهمی برای تسکین ,آرامش و بازگشت انرژی های تحلیل رفته انسان می باشد. اگر کسی حدااکثر 80 سال عمر کند حداقل 20 سال از عمرش را در خواب بوده است . در نتیجه فردی که به خواب مناسب و صحیح و استفاده از آن  اهمیت می دهد. حداقل 20 سال از دیگران جلوتر بوده و وقت بیشتری برای فعالیت و لذت بردن از زندگی خود نسبت به دیگران دارد.

ورزش نیز یکی دیگر از عواملی است که موجب سلامتی جسم و سلامتی روح و روان و در نتیجه تسریع در امر یادگیری می شود . حرکتی ارادی است که دستگاه تنفس انسان را وادار به فعالیت بیشتر می کند. همچنین حرارت داخلی بدن را بر می انگیزد. عضلات را تقویت می کند. منفذ های پوست را  باز می کند.

 ورزش هم می تواند تاثیر بسیار خوبی بر جسم انسان گذاشته و باعث تقویت روح و جسم  انسان می گردد.

 

 

 

 

 

 

 

 

نتیجه گیری

 بعد از گفتن بعضی از نکات لازم برای سالم زیستن در پایان می توان به عنوان نتیجه گیری به این نکات متذکر شویم که

1-تغذیه سالم 2- حجامت به عنوان درمانگر 3- خواب مناسب 4- ورزش وبسیاری دیگر از عوامل که از حوصله بحث ما خارج است همه عواملی هستند که دست به دست هم می دهند تا انسان آگاه و علم آموز ویادگیرنده از همه ی این عوامل که خداوند باعقلی که به او عنایت نموده است استفاده کند. می اموزد وبکار می برد تا سالم زندگی کندو از زمانی که چشم به جهان      می گشاید تا زمانی که مرگ به سراغش می آید ,می آموزدو یاد می گیرد  تا خالق خود را بشناسدو به نعمت هائی که به او بخشیده است شاکر باشدو در مقابل شکر این همه نعمت سر سجده در پیشگاهش فرود بیاورد و در مقابل  خالق خویش سر تعظیم فرود بیاورد و تواضع وبندگی خودش را  ابراز دارد. امید ان دارم این مختصر که در مورد تغذیه ی خوب و فواید آن  نوشتم توانسته باشد. معلم خوبم را راضی کند . چرا که رضایت خداونددر قبال پدرو مادرو معلم مهربانم  می باشد. امیدوارم مورد قبول شما دبیر محترم قرار گیرد. انشالله

 

 

 


نوشته شده در : جمعه 19 اسفند 1390  توسط : محمد پورپناهی گل تپه.    نظرات() .

تغذیه (قسمت اول )

این مقاله زیبا توسط یک دانش آموز نوشته شده است

مقدمه

 تاثیر تغذیه بر سلامتی ویادگیری دانش آموزان

خوردن تغذیه ی سالم بر سلامتی یک دانش آموز و یا تمامی دانش آموزان تاثیر دارد. اگر ما دانش آموزان تغذیه سالم نداشته باشیم و غذا ها ومیوه های ناسالم بخوریم که برای ما ضرر دارد. ممکن است مریض شویم و نتوانیم به درس و مشق خود برسیم. ما دانش آموزان باید مواظب تغذیه خودمان باشیم و تغذیه ناسالم نخوریم.  تغذیه سالم در سلامتی ما کودکان بسیار تاثیر دارد. ما باید از همه چیز هایی که برای ما مفید است استفاده کنیم. و هر چیزی که برای ما ضرر دارد دوری کنیم و از ان استفاده نکنیم .تغذیه سالم در یادگیری ما تاثیر زیادی دارد .مثلا در فصل امتحانات خوردن میوه وغذا های ترش برای ما ضرر دارد. چون که انرژی لازم برای مغز را فراهم نمی کند. و ما قادر به درس خواندن خوب نمی شویم. لازم است یاد اورشوم که خوردن غذا هائی مثل کنجد و موز و چهار مغزهای مفید که شامل مغز گردو – فندق- پسته و بادام می شود  برای یادگیری دانش آموزان در فصل امتحانات و همچنین در موقع درس خواندن  بسیار مفید است . که در ادامه به نوشته هایم خواهم افزود.

 

 

 

متن اصلی

جسم با ذهن رابطه مستقیم داردو یکی از موضوعات مهمی است که در عالم بسیار به آن          پرداخته اند. اما به دلیل پراکندگی اصولی را که بر ان بکار می رود. ان را تضعیف وتحریف      کرده اند.

تغذیه یکی از مبانی مهم در وجود هر انسانی می باشد. و تا حد زیادی در چگونگی شکل گیری شخصیت اوموثر است. بطوری که بعضی از حکما در عالم طب به این مطلب اشاره نموده اند که انسان همان چیزی است که می خورد . که نشان از تاثیر مستقیم غذا بر جسم و روان انسان دارد.

در همین رابطه باید به این نکته اشاره کرد که تغذیه هر انسانی ازهمان زمان تولد مورد توجه      می باشد. بطوری که در اسلام توصیه شده نوزاد از شیر مادر تغذیه کند و اگر به دلایلی مادر نتواند کودک را شیر بدهد.  برای او دایه بگیرند. که برای انتخاب دایه هم باید بخوبی تحقیق کرد. که فردی امین و مطمئن و با تقوا باشد. چون خصوصیات مزاجی خود را ناخواسته از طریق شیر به کوک انتقال می دهد.وحتی اینکه مادر یا دایه چه خصوصیاتی داشته باشند.که تاثیرات سوئی در برنداشته باشد,بسیار مهم است. چون همین تاثیرات وضعی در اینده ی نوزاد نقش اساسی را در نحوه ی سلامتی جسم و ذهن و روح او ایفا می کند. در رابطه با نقش مزاج ها مختصری لازم  می بینم که توضیحاتی  را ارائه دهم. مزاج ها در طب سنتی به چهار مزاج                          1- صفراوی2- بلغمی3- سوداوی4- دموی تقسیم می شوند. که با توجه به این مزاج ها باید غذا های  مفید برای هر مزاج را شناسایی و با توجه به ان مزاج استفاده کرد . از غذا های مفید برای ان مزاج بعضی از غذا ها به خودی خود مضر نیستند. بلکه به واسطه ظرف هایی که که درون ان پخته می شوند مضر می شوند.مثل غذا هایی که در مایکروفرها گرم و آماده می شوند.که کاملا موجب سرطان می شوند.و یا غذا هایی که با سرعت تحت فشار وحرارت آماده می گردند. و یا غذا هایی که با روغن ودر حرارت بسیار سرخ می شوند. که هرسه مورد باعث می شود که بیشتر مواد مفید ویتامین ها از بین رفته و تنها رنگ و مزه ای از آن باقی می ماند.که به مرور باعث انواع بیماریها خواهد شد. باید متذکرشوم که به جای زود پز  از آرام پز استفاده کرد و یا مستقیم کباب کنیم  تا خاصیت زیادی داشته باشد.

 غذا های فریزری  نیز یکی از موادی هستند که دارای ارزش غذائی زیادی نیستند . به جای فریزر کردن  می توان غذا های تازه به تازه  خریداری کرد و استفاده کرد. تا نیاز به انبار کردن در فریزر نباشد.

همچنین غذا هایی که به واسطه مواد نگهدارنده (بنزوات سدیم) و یا به واسطه افزودنی های تزئینی – رنگی و شیمیایی مضر, برای بدن مسئله می سازند.

مانند قند هاو شکر ها ,کنسرو ها و کمپوت ها (خوشآب ها )شکلات و شیرینی ,پفک و چیپس ها . در عوض قند ها و آبنبات ها می توان از کشمش و خرما و در عوض شکلات ها از توت خشک, انجیر و در عوض شکر از عسل و شکر قرمز (چغندر یا نیشکر ) , شیره های متنوع مثل شیره انگور ,شیره توت و انواع سکنجبین ها که بسیار برای بدن مفید  هستند. ودر عوض شیرینی های مصنوعی و قنادی از شیرینی هایی که با شیره طبیعی و شکر قرمز سرخ شده اند استفاده نمود. به جای پفک وچیپس ها ی مختلف که برای کودکان و نوجوانان مثل من مضرندو باعث  اختلالات رفتاری و پرخاشگری در دراز مدت باعث نازا شدن و عقیم شدن می گردد.

 بچه ها را باید به استفاده از بادام – پسته – تخمه – توت – انجیر – عناب – فندق و کشمش و نخود چی و ...  تشویق نمود.

 این گونه جایگزین ها برای کاهش چربی و غلظت خون و سلامت قلب وکبد و افزایش کارکرد مغز بی نهایت مفید و ضروری  هستند.

 .یا غذا هایی مثل سوسیس و کالباس , همبرگر – پیتزا – انواع سس ها – روغن نباتی که به واسطه ترکیبات نامفید شان به سیستم های مختلف بدن  اسیب می رسانند.که می توانیم به جای انها از کباب گوشت گوسفند و یا دل و جگر گوسفند بهره ببریم و به جای ساندویچ های مختلف  می توان از ساندویچ های خانگی سالم و به جای سس ها که موجب صدمه به پوست می گردد . از ادویه جات استفاده کرد.

 همچنین به جای روغن های نباتی و کره های مارگارین (گیاهی ) می توانیم از روغن های کنجد که بهترین روغن است و همچنین روغن دنبه – کره های گو.سفندی ,روغن زیتون وارده ی کنجد  که بهترین جایگزین برای این گونه مواد مضرند استفاده کنیم.

 بطور یقین اگر از گذشتگان که بسیار سالم تر و سلامت تر می زیسته اند باید طریقه ی صحیح  تغذیه را برای خودمان الگو قرار بدهیم و با استفاده از مواد سالم جسمی سالم برای خودمان مهیا کنیم  تا بتوانیم.بخوبی به طرز خوبی درس بخوانیم و رشد کنیم و بزرگ شویم. البته رعایت کردن اصول تغذیه در این دوران کار بسیار دشواری است و همچنین هزینه بر باشد . مثلا استفاده از روغن های طبیعی, آجیل های مفید , گوشت طبیعی , گوسفند و مرغ و بوقلمون و گوشت شتر که فایده ی زیادی برای ما انسان ها دارد. ولی در هر صورت صرف هزینه برای موادی که خاصیت  انها را می دانی برای انسان رضایت بخش است . چون در این صورت پول بی زبان را صرف خرید دارو های گران قیمت  نمی کنی و با تغذیه  سالم جسمی سالم را دارا می باشی. شرح مختصری بود  که با اختصار  به صورت مختصر برگزیده شد از کتابی به نام عالمی که انسان نام گرفت که نوشته هیئت تحریریه گروه علمی –پژوهشی  ابن الصیدر است.

  

بخش دوم بحثم را در مورد موضوع زیبائی که سالیانی است که فراموش شده است.


نوشته شده در : جمعه 19 اسفند 1390  توسط : محمد پورپناهی گل تپه.    نظرات() .