امروز:

هورمون اوکسی توسین

پژوهشگران آمریکایی در بررسیهای خود نشان دادند که پدران نیز همانند مادران در زمان تولد فرزندان هورمون اکسیتوسین تولید می کنند و بنابراین می توانند به اندازه مادران از فرزندان خود مراقبت کنند.

به گزارش مهر، پدرانی که به بهانه اینکه به دلیل مرد بودن از روحیه سازگار با مراقبت از بچه ها برخوردار نیستند سعی می کنند از زیر بار نگهداری از نوزادان شانه خالی کنند از این پس دیگر هیچ بهانه ای ندارند.

درحقیقت محققان دانشگاه ییل دریافتند که همزمان با تولد فرزندان بیولوژی مردان نیز همانند زنان کاملا این توانایی را به آنها می دهد که از نوزادان مراقبت کنند.

نتایج این تحقیقات حاکی از آن است که با تولد بچه ها، در مغز تازه پدرها سطح برخی از هورمونها به خصوص اکسیتوسین و پرولاکتین افزایش می یابد.

هورمون اکسیتوسین که به هورمون عشق معروف است سطح احساسات به ویژه حس همدردی را افزایش می دهد. این هورمون همچنین به زنان در زمان زایمان کمک می کند. هورمون پرولاکتین نیز در زنان مسئول تولید شیر پس از تولد نوزاد است.

اکنون این دانشمندان نشان دادند که با تولد فرزند، در مغز مردان نیز چیزی بسیار شبیه به آنچه که در مغز تازه مادرها رخ می دهد اتفاق می افتد.

به محض اینکه تازه پدرها نوزاد را در آغوش می گیرند سطح تولید اکسیتوسین و پرولاکتین در مرکز احساسی مغز آنها افزایش می یابد و احساسات و افکار پدرها نسبت به نوزادان شرطی می شود.

اهمیت این دو هورمون در تقویت رابطه مادر- فرزند و رفتار زنان در علاقه مندی به بچه دار شدن از دیرباز مورد توجه بوده است.

اکنون این دانشمندان نشان دادند که این هورمون تنها موجب تقویت احساسات مادران نسبت به فرزندان نمی شود بلکه در کل سطح ارتباط والدین- فرزندان را افزایش می دهد.

براساس گزارش لارپوبلیکا، این محققان به منظور دستیابی به این نتایج، سطح هورمونی 43 تازه پدر را در 6 ماه اول پس از تولد فرزندان مورد مطالعه قرار دادند و توانایی این پدران را در دادن حس اطمینان و امنیت به بچه ها، بازی کردن با فرزندان و درک نیازهای آنها رصد کردند.

نتایج این بررسیها نشان داد که عالی ترین پدران آنهایی بودند که سطح هورمونی بالاتری داشتند.

این محققان در این خصوص توضیح دادند: "بسیاری از پدران تا زمانی که بچه های خود را در آغوش نگرفته اند نسبت به پدر شدن احساس بی علاقگی نشان می دهند اما به محض آنکه نوزاد را در بین بازوان خود دیدند یک تغییر ناگهانی احساسی در آنها ایجاد می شود که مربوط به افزایش سطح این دو هورمون در مرکز احساسی مغز آنها است."


نوشته شده در : جمعه 31 تیر 1390  توسط : محمد پورپناهی گل تپه.    نظرات() .

گذاشتن یخ روی جراحت سرعت بهبودی را کاهش می‌دهد

 

- قرار دادن یخ روی چشم کبود شده یا محل ضرب دیدگی نه تنها تاثیری در بهتر شدن جراحت ندارد، بلکه سرعت بهبودی را کاهش می‌دهد.

مدت‌هاست که در هنگام ضرب‌دیدگی عضلات، رگ به رگ و پاره شدن عضلات به ما توصیه می‌شود برای بهبودی روی آن یخ بگذاریم.اما اکنون و برای اولین بار محققان متوجه شدند قرار دادن یخ روی جراحت از ترشح هورمون‌هایی که وظیفه بهبود یافتن و ترمیم بدن را دارند پیشگیری می‌کند. این در حالی است که ما باید طوری جراحات و آسیب‌دیدگی‌ها را درمان کنیم تا از بروز درد پیشگیری شده و سرعت درمان افزایش پیدا کند.در این تحقیقات که در نشریه فدارسیون جوامع آمریکایی برای بیولوژی تحقیقاتی انجام شده عنوان شد تورم بعد از آسیب‌ دیدگی برای بهبود جراحت بسیار مهم است.

پروفسور لان ژو و همکارانش در کلینیک کلیولند در اوهایو در این باره گفت: ما کشف کردیم که سلول‌های متورم مقادیر زیادی از هورمونی به نام IGF-1 تولید می‌کنند که باعث افزایش سرعت بازسازی ماهیچه‌ها می‌شوند.
در این بین دانشمندان مطالعه‌ای را روی دو گروه از موش‌ها آغاز کردند. در اولین گروه تغییرات ژنتیکی خاصی صورت گرفته بودند تا نتوانند به طور طبیعی نسبت به آسیب‌دیدگی پاسخ دهند. این در حالی است که گروه دوم کاملا طبیعی و نرمال بودند.

سپس به تمام این موش‌ها ماده‌ای تزریق شد که باعث ایجاد جراحات ماهیچه‌ای می‌کرد. اولین گروه از موش‌ها بهبودی حاصل نکردند، اما گروه دوم توانستند جراحت خود را درمان کنند.

پروفسور ژو در این باره گفت: ما امیدواریم یافته‌های ما بتوانند شیوه‌های نادرستی را که برای درمان تورم و آسیب‌دیدگی بافت‌های بدن به کار گرفته می‌شود اصلاح کند.

جرالد ویسمن از نشریه بیولوژی تحقیقاتی فدراسیون جوامع آمریکایی در این باره گفت: برای آن‌که زخم‌ها بهبود پیدا کنند ما نیاز داریم که تورم را کنترل کنیم، نه این که آن را به طور کامل برطرف کنیم.


نوشته شده در : جمعه 31 تیر 1390  توسط : محمد پورپناهی گل تپه.    نظرات() .

نقش ورزش در سلامتی قلب

بیماریهای قلبی ، عروقی از اساسی ترین علل مرگ و میر در جوامع بشری است و مبارزه با عوامل خطر ساز این بیماریها می تواند از اساسی ترین اقدامات سازمانهای بهداشتی در جهت كاهش مرگ و میر تلقی گردد . یكی از مهمترین عوامل خطر ساز برای بروز بیماریهای قلبی – عروقی، كم تحركی و عدم فعالیت فیزیكی مناسب است كه در قرن حاضر با پیشرفت تكنولوژی واختراع انواع ماشین آلات و ابزارهای صنعتی به شدت بر گستردگی این معضل افزوده شده است .از دیر باز به ورزش به عنوان یك روش درمانی و یكی از شیوه های پیشگیری از بروز بیماریها ، خصوصاَ بیماریهای قلبی ، عروقی توجه شده است . تقریباَ ۵۰ سال پیش آقای موریس و همكارانش نشان دادند كه حملات قلبی در كسانیكه فعالیت فیزیكی بیشتری دارند بسیار كمتر از افراد كم تحرك اتفاق می افتد و پس از آن نیز مطالعات و تحقیقات گستردهای در این زمینه منتشر شده است .تردیدی نیست كه ورزش و فعالیت بدنی مناسب قادر است احتمال بروز بیماریهای قلبی ، عروقی ، فشارخون ، چاقی و دیابت را كاهش دهد . همچنین اثرات سودمند ورزش در كاهش چربی خون ، پیشگیری از پوكی استخوان ، افزایش شادابی ، ایجاد خلق و خوی بهتر ، رشد اتكاء به نفس و عزت نفس افراد قابل توجه است .در زمینه بیماریهای قلبی ، عروقی ورزش می تواند احتمال بروز حملات قلبی را ۴-۲ برابر كاهش دهد و با كاهش عوامل خطر ساز از پیشرفت پدیده تصلب شرائین پیشگیری نماید .
همچنین در افرادی كه مبتلا به بیماریهای قلبی عروقی شده اند و یا به حملات حاد عروق كرونری گرفتار شده اند ، انجام ورزش و فعالیت بدنی متناسب با شرایط آنها می تواند خطر وقوع مجدد این حملات را كاهش دهد و نهایتاَ از بروز مرگ و میر بكاهد كه این امر عمدتاَ از طریق تشكیل عروق جانبی و افزایش خون رسانی عروق كرونر صورت می گیرد.اینكه چه میزانی از ورزش و فعالیت فیزیكی می تواند نقش مفیدی در سلامت انسانها داشته باشد نكته بسیار مهمی می باشد . بطوركلی بررسیها نشان داده است كه ورزش مرتب به میزان سه روز در هفته هر بار نیم ساعت بطوریكه در طی این فعالیت ورزشی ضربان قلب به حدود ۱۲۵-۱۱۰ ضربان دردقیقه (مناسب با سن ۶۰-۳۰ سالگی ) برسد می تواند حد مناسبی از فعالیت فیزیكی را برای فرد مهیا سازد كه البته باید از درجات كمتر و ورزشهای ملایمتر شروع و بتدریج به این میزان ورزش دسترسی پیداكرد .
قابل ذكر است كه ورزشكار بودن افراد در گذشته تاثیر چندانی در كاهش حملات قلبی ندارد و مداوم بودن آن در این رابطه سودمند می باشد .همچنین ورزشهای سنگین و فشرده نه تنها اثرات مفید بیشتری نسبت به میزان ورزش ذكر شده ندارد ، بلكه ممكن است در برخی از موارد عوارض نامطلوبی نیز به بار آورد . انواع فعالیتهای ورزش مورد توصیه عبارت از پیاده روی تند (حدود ۴ كیلومتر در هر نوبت ) ، شنا در آب ، دوچرخه سواری ، دویدن و طناب زدن می باشد . بطور كلی تمام ورزشهایی كه در آن تحرك عضلات نقش اصلی را ایفا می كند می تواند مفید واقع شود و بهتر است فعالیت ورزشی ، بیشتر در هنگامی از روز انجام شود كه دمای هوا ملایمتر باشد .لازم به یاد آوری است كه ورزش و فعالیت فیزیكی مناسب در كسانی كه دچار سكته قلبی و یا تنگی عروق كرونر شده اند می تواند از بروز سكته مجدد و تشدید تنگی عروق پیشگیری نماید كه البته در این موارد لازم است با مشورت و راهنمائی پزشك معالج میزان و نوع فعالیت فیزیكی مشخص گردد .بیائید در روز جهانی قلب با مشاركت و تلاشی همگانی ورزش و فعالیت بدنی منظم و مداوم را در میان مردم تحقق بخشیم و سلامت و شادابی را برای جامعه خود به ارمغان آوریم .


نوشته شده در : یکشنبه 19 تیر 1390  توسط : محمد پورپناهی گل تپه.    نظرات() .

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو