امروز:

کودکان وورزش

كودكان و ورزش

وقتى بزرگسالان در مورد ورزش فكر مى كنند، تنها چیزى كه به نظرشان مى رسد، ورزش ایروبیك، ژیمناستیك یا راه رفتن و دویدن روى «تردمیل» است. اما براى كودكان ورزش یعنى: بازى و فعالیت فیزیكى بدن. بچه ها وقتى كلاس ژیمناستیك یا تمرین فوتبال یا كلاس ورزش در مدرسه دارند، ورزش مى كنند.

آنها وقتى در تعطیلات هستند، با دوچرخه سوارى و بازى گرگم به هوا نیز ورزش مى كنند.
مزایاى ورزش:
هر فردى از انجام ورزش منظم و متناوب سودهایى مى برد. كودكى كه فعال است، ماهیچه هاى قوى و بدن لاغرترى دارند، زیرا ورزش به كنترل چربى بدن آنها كمك مى كند و از اضافه خون و چاقى آنها جلوگیرى به عمل مى آورد، همچنین خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را كاهش داده و از افزایش فشار خون و كلسترول نیز جلوگیرى مى كند.
علاوه بر این مزایا، كودكى كه ورزش مى كند، خواب راحت ترى در شب دارد و خیلى بهتر مى تواند با چالشهاى فیزیكى و احساساتى كه در طول روز مواجه است، كنار بیاید مثل درس خواندن براى امتحان.
۳ ركن و اصل تناسب اندام:
۱- تحمل و طاقت، ۲- قدرت، ۳- انعطاف پذیرى
والدین باید فرزندان خود را به انجام فعالیتهاى مختلف ترغیب كنند و روى این ۳ ركن اصلى كار كنند.
طاقت و تحمل زمانى پرورش پیدا مى كند كه كودك به طور منظم و متناوب در فعالیتهاى ایروبیك شركت كند، در خلال ورزش ایروبیك ضربان قلب تندتر مى شود و تنفس براى فرد مشكل تر مى شود. وقتى به طور منظم و در یك زمان متوالى ورزش ایروبیك انجام شود، قلب قوى تر مى شود و توانایى بدن براى رسیدن اكسیژن به تمام سلولها بهبود پیدا مى كند. ورزش ایروبیك براى كودكان و بزرگسالان جنبه سرگرمى دارد (منظور از ایروبیك یعنى ورزش در هواى آزاد) كه از آن جمله مى توان به ورزشهایى نظیر بسكتبال، دوچرخه سوارى، اسكیت سوارى، شنا، تنیس، پیاده روى، دو، فوتبال و پاتیناژ اشاره كرد.
منظور از افزایش قدرت ورزش نیست. با وجود اینكه برخى كودكان از این ورزش فواید بسیارى مى برند، اما باید تحت نظر یك فرد بزرگسال حرفه اى كه تجربه انجام چنین ورزشى را دارد، انجام شود. اغلب كودكان براى قوى شدن احتیاج به برنامه آموزشى خاصى ندارند. درازنشست، ورزش شكم و دیگر ورزشهایى از این قبیل به قوى شدن ماهیچه ها كمك مى كند، فعالیتهایى مثل كوهنوردى و كشتى نیز به قوى شدن ماهیچه ها و بدن كمك مى كند.
ورزشهاى كششى و ارتجاعى به انعطاف پذیرى بدن كمك مى كند و به ماهیچه  ها و مفصلها این امكان را مى دهد تا به راحتى حركت كنند. انجام حركات كششى مثل برداشتن یك اسباب بازى از جایى كه دور از دسترس است یا این شانس را براى فرزند شما فراهم مى كند كه بدن انعطاف پذیرترى داشته باشد.
چه میزان ورزش كافى است؟
درصد كودكانى كه دچار اضافه وزن هستند، در ۳۰ سال اخیر دو برابر شده است، زیرا كودكان بیش از آنچه مورد نیاز است، در یك جا مى نشینند و به نشستن عادت دارند. به طور متوسط كودكان روزانه ۳ ساعت از وقت خود را صرف تماشاى تلویزیون مى كنند و هنگام تماشاى تلویزیون نیز از تنقلات استفاده مى كنند. شما باید سعى كنید مراقب رژیم غذایى فرزندانتان باشید و به جاى نشستن روبروى تلویزیون یا كامپیوتر آنها را به انجام فعالیتهاى تحركى تشویق و ترغیب كنید.


نوشته شده در : دوشنبه 24 مرداد 1390  توسط : محمد پورپناهی گل تپه.    نظرات() .

فوائد ورزش

نقطه چربی ، خود را دوباره تنظیم  میکند

فیزیولوژیست ها معتقدند که یک نوع از آمونیوآلکائیل ها که در جایی  از مغز ذخیره شده اند زمان و مقدار خون را تنظیم می کند.
این ماده "نقطه چربی" (همچنین به عنوان "نقطه تنظیم" نیز شناخته شده است) را کنترل می نماید و سطح چربی که بدن شما سابقا کسب نموده را مشخص می کند.


ادامه مطلب

نوشته شده در : دوشنبه 24 مرداد 1390  توسط : محمد پورپناهی گل تپه.    نظرات() .

نقش ورزش مدارس در شکوفایی ورزش کشور

 

  امروزه  در فرایند مدیریت و برنامه ریزی  و تصمیم گیری  کلان پرداختن به  ورزش به عنوان یکی از محورهای اصلی بالندگی و شکوفایی استعداد ها  در آحاد یک ملت , مورد توجه اکثریت  قریب به اتفاق دولتها می باشد  بخصوص در کشورعزیز ما ایران به خاطر تنیده شدن زندگی اجتماعی و روزمره مردم با انواع استرس ها و اضطراب ها  و دل مشغولی ها , فراهم  کرد  شرایط  و امکانات  مدرن و مناسب  و با استاندارد های  جهانی  ورزش  جزو ضروری ترین اقدامات به حساب می آید.

 چرا که به  گفته  بزرگا ن روح  سالم در بدن  سالم است ومردم با پرداختن به  ورزش  نه تنها از سلامتی جسمانی برخوردار خواهند بود بلکه  به  دلایل علمی از شادابی و سلامت روح  و روان بهره مند خواهند گشت و به تجربه ثابت شده که در کشورهای   پیشرفته و صنعتی مردم  با خیال آسوده تر و رغبت  بیشتری  به ورزش می پردازند و بی سبب نیست که درجدول رده بندی کارشناسان بین الملل  در امور اجتماعی ,  وجود امکانات  ورزشی  مدرن  و کامل و اقبال مردماز ورزش را جزو امتیازات  و برتری های  کشورهای  صنعتی و پیشرفته  نسبت به  کشورهای  جهان  سوم  و رو به  رشد  قلمداد  می کنند و در اینجا این سئوال مطرح  می شود که چگونه  کشورهایی  که  تا  چند ی پیش از شهرت و رتبه  قابل  توجهی  در امور ورزش برخوردار نبودند  اینک گوی سبقت را از سایر کشورها ربوده و با پیروزی  های مکرردرمیدان های  ورزشی بر اعتبار و غرور ملی  کشور خود افزوده اند ؟! جواب این سئوال بسیار ساده اما بسیار مسئولیت بر انگیز است : برنامه ریزی  , فراهم نمودن  امکانات , مدیریت ,عزم ملی ,تبلیغات.این چند عامل موجب می شود که در دراز مدت بتوان ورزش را ازپایه مورد تربیت و آموزش  قرار داد و بهترین نتیجه ها را بدست آورد . در ورزش حرفه ای  و بین الملل بهترین نتیجه ها بتوسط قهرمانانی که نماینده کشور خود محسوب می شوند حاصل شده و موجب سربلندی  و افتخار و غرور ملی سرزمین خود می گردند به همین خاطر به طور غیر مستقیم  و به تجربه می توان نتیجه گرفت که هر کشوری که قهرمانان بیشتری داشته و افتخارات ورزشی بیشتری را بدست آورده باشد به همان  میزان دارای  برنامه ریزی  و مدیریت و سرمایه گذاری بیشتری  نیز بوده است . سوالی که ممکن است در این  میان به  ذهن  خطور کند این است  که چگونه ما نیز همچون کشورهای صنعتی و پیشرفته جهان می توانیم بیشترین قهرمانان را داشته و بهترین  نتیجه ها را بدست آوریم  و همه ساله بر موفقیت های خود بیافزاییم..؟!  همانگون  که کشورهای موفق با الگو برداری از کشورهای دیگر و انطباق آنها با امکانات موجود کشور خود انجام دادند ما نیز می توانیم با استفاده از تجربیات کشورهای دیگر در برنامه ریزی و شیوه های درست مدیریتی آنها را لحاظ قرار داده و از بسیاری از هزینه های اضافی و غیر لازم و به هدر رفتن انرژی و وقت مردم و کشور جلوگیری به عمل آوریم.      از جمله  کشورهای  پیشرفته  و  صنعتی  که در چند سال اخیر در مبحث  ورزش  سرمایه گذاری کلان نموده و به شکل  بارزی به موفقیت های  ورزشی نیز دست یافته است  کشور ژاپن میباشد . با کمی تامل در شیوه و روش و نحوه برنامه ریزی و عملکرد آن کشور در امر ورزش می توان به الگوی  درست و مناسبی که  مرتبط با  موضوع  مقاله ما نیز هست رسید. در کشور ژاپن یکی از مهمترین مراحل رشد و شکوفایی در امر ورزش و یا علم و یا هر شاخه ای از نیاز های کشور را  وجود استعداد های  برتر می دانند . منظور از استعداد های  برتر  برگزیده ترین

 افراد یک کشور را شامل می شوند که می توانند در هر رشته ای  وجود  داشته  باشند چه علمی چه ورزشی و یا سیاسی و یا صنعت و یا مدیریت و غیره....وهمیشه به مدارس به عنوان اولین و منطقی ترین نهاد برای کشف استعداد ها توجه می شودوبه همین منظور روش تدریس معلمین ورزش وخود دروس ورزشی به دقت مورد بررسی قرار دارد و مربیان  ورزشی آموزش دیده اند که به دقت دانش آموزان را از مقطع پیش دبستانی تا دبیرستا ن مورد توجه  دقیق  زیر نظر خود داشته باشند چرا که در کشف استعداد ها بیشترین مسئولیت متوجه اساتید و مربیان آموزشی است و اگر آنها به  کودکان و نو جوانان  و جوانان توجه خاص نداشته باشند چه بسا بسیاری از استعداد ها و قوه های مناسب هرز رفته و کشف نشوند و این  مطلب در دراز مدت موجب قحط الرجال بودن واز دست رفتن فرصت های  طلایی برای رشد و شکوفایی کشور باشد .  به همین لحاظ است که در کنار آموزش و تدریس درس های معمول به دانش آموزان  آموزش و پرورش مجاری خاصی را برای کشف و جذب نخبه گا ن اختصاس داده است .  آموزگاران در طی یک دوره تحصیلی در صورتی که با یک دانش آموزی با استعداد خاص روبرو شوند نظرات خود را در غالب گزارشی  به  مسئولین مدرسه اطلاع  می دهند و مستولین  پس از تحقیق اولیه و حصول اطمینان از صحت گزارش معلم  مربوطه مراتب را طی جلسه ای رسمی به اطلاع اولیائ دانش آموز می رسانند و به آنها پیشنهاد می شود که در صورت موافقت اولیائ فرزند آنها به مدرسه ای اختصاصی مرتبط  با استعداد فرزندشان انتقال  داده  می شود  و البته  در جلسه با اولیا  مسائل  جانبی از جمله  کمک خرج  و بیمه  و خوابگاه  و مساعدت های دولتی نیز برای آنها شرح می شود.در صورت موافقت  اولیا  فرد مستعد به مدرسه مخصوصی معرفی می شود که در آنجا مورد تربیت خاص و ویژه قرار میگیرد   و بسیاری  از باشگاه های ورزشی نیز از میان همین مدارس خاص  دانش آموزان ممتازی را برای خود انتخاب نموده و به مدارس ورزشی خود برده و ضمن پرورش دوباره به  آنها حقوق  و مستمری  می دهند و بعد ها نیز در اثر درخشش بیشتر امتیاز انتقال آنها به باشگاهای دیگر را بفروش می رسانند و بسیاری از همانها به عضویت  تیم ملی پذیرفته می شوند و حتی اگر موارد بالا در مباحث علمی باشد نیز بسیاری  از شرکت ها و دانشگاه های بزرگ به شکار این استعداد ها از مدارس نخبه پرور می پردازند تا بر سطح کیفی و قابلیت ها و شهرت گروه مدیریت و اعضائ خود بیفزایند و در نهایت همین مستعدین کودک و نوجوان امروز که از میان دانش آموزان مدارس گچین شده بودند تبدیل به مدال آوران و قهرمانان  آینده  کشور خود گردند و رشد و ارتقائ  ورزش کشور نیز هیچگاه متوجه فقط چند نفر محدود  نشده و دچار نقصان نمی گردند و همه ساله  نیز بر تعداد مدال ها و افتخارات خودافزوده و موجبات افزایش شهرت و اعتبار و غرور ملی  کشور خود را نیز فراهم می نمایند؛مضاف بر اینکه موفقیت در عرصه های ورزشی و نشرروحیه ورزش ازطریق دولت و مدیران و حمایت نشریات و رساناها از آن نیز موجبات تشویق مردم و نسل  جوان  در گرایش به ورزش و تندرستی ودوری از رخوت و ناامیدی را فراهم می نمایند.

در انتها باید گفت  که در صورت توجه و بکارگیری توانایی  مدارس , در دراز مدت می توان با کمترین هزینه به بهترین گزینه و افتخارات  رسید و می توان از مدارس علاوه  بر محلی برای یادگیری  کتب  درسی  به عنوان محلی  برای  سرگرمی  و  تفریح  صحیح  علمی  و عملی  و یادگیری  موسیقی  و انواع فعالیتهای هنری  و فکری استفاده کرد در کشورهای  پیشرفته  مدارس  تا آخر روز باز هستند و دانش آموزان اوقات فراغت خود را با مشغول بودن  به انواع  امکانات هنری  و علمی  در آنجا صرف می کنند و به همین خاطر درآنها هرگز روحیه مدرسه گریزی وجود ندارد وهمین روحیه باعث می شود که بین مربیان و دانش آموزان فاصله  مصطلح  در کشورهای غیرپیشرفته  وجود ندارد و مربیان  در جریان همین  فعالیت ها  نیز بهتر به کشف استعداد ها  می پردازند  در پایان لازم  است گفته شود که مدیریت و برنامه ریزی  صحیح می تواند  مراحل کشف  تا پرورش  و بکارگیری استعداد ها را به بهترین شکل هدایت کند ودر راه نیل به اهداف  کلان کشور در امور ورزش و غیره از وجود نخبه گان استفاده برد
نوشته شده در : دوشنبه 3 مرداد 1390  توسط : محمد پورپناهی گل تپه.    نظرات() .

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو